top of page

Sınırlı Sorumlu Sürdürülebilir Gelecek Ekolojik Yaşam ve Eko Turizm Geliştirme Kooperatifi (Sürdürülebilir Gelecek Yaşam Kooperatifi) Eceabat’ta “Gelecekle Konuşmak” konulu panel düzenledi. Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli’nin de katıldığı panelde çocuklarla sağlıklı bağlar kurmanın yolları ele alındı.

Eceabat’ta bir sosyal sorumluluk projesi olan Lacivertköy’ü hayata geçiren Sürdürülebilir Gelecek Kooperatifi Eceabat Belediyesi’nin katkılarıyla 29 Aralık Pazar günü “Gelecekle Konuşmak” başlıklı panel düzenledi. Belediyenin sosyal tesislerinde gerçekleşen panele Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli eşi Nazan Zileli’yle birlikte katıldı.

Uzm. Dr. Berna Kamacı Gürsoy ve Klinik Psikolog Billur Kurt’un konuşmacı olarak yer aldığı panelin moderatörlüğünü Sürdürülebilir Gelecek Yaşam Kooperatifi’nin temsilen danışman Ahmet Cemal Gürsoy yaptı.

lacivertkoy-tanitim-2.jpg
lacivertkoy-tanitim-1.jpg

Panelin açılış konuşmasını yapan Ahmet Cemal Gürsoy, çocuklarla sağlıklı bağ kurmanın içlerindeki gerçek potansiyeli beslemenin en güzel yollarından biri olduğunu belirterek  “Çocukların görsel algılarını olabildiğince saf ve bakir kalması için TV, internet dünyasından uzak tutmak gerekli. Uygulayabilirseniz 7-8 yaşlarına kadar doğal dünyalarının yaratım yapma farkındalığı özgür bırakılmalı.

Birey bilinci gelişirken hazır rol model klişeler yerine aldığı kararların etkisini görmek için 24 saatlik zaman mekan ilişkisini kullanma becerisini öğretmeliyiz. Anda olmayı deneyimlerse bu sadeliği yaşamın diğer 24 saatlerine taşır ve geleceğin oluşmasında paydaş olmayı deneyimler. Yüksek fikirlerde içsel dünyası ile çevre ile uyumlanmasının önemine varmasının, doğru ilişkilerin, bağ kurmakla, dünyada başka varlıklarla da yaşamı paylaşmak için verme kültürünü öğretiyor olmamız, geleceği konuşturur” dedi.

Uzm. Dr. Berna Kamacı Gürsoy ise şunları kaydetti: “Dünyaya gelen her insan kendi potansiyelini gerçekleştirmek için burada. Bu biricik olmayı da beraberinde getiriyor. İşte bu sebepten her çocuk eşsiz bir bireydir ve kendi özgün yolunda yürümesi gerekir. Etrafında bulunan erişkinlere düşen ise onunla özgür, esnek, objektif gözleme dayalı, ihtiyacını anlamaya yönelik geliştirici bağlar kurmaktır. Rol model seçerek taklit yoluyla öğrenen çocuklarımıza destek olurken, kendimizi unutmadan hatta daha çok kendimiz olarak çocukların kendileri olmalarına ilham olabiliriz.”

lacivertkoy-tanitim-3.jpg

Klinik Psikolog Billur Kurt da “İnsan anne karnından itibaren çevresi ile bağlıdır ve gelişimi bu bağlar üzerinden gerçekleşir. Aile, ilk bağların kurulduğu sistem olduğundan temeli oluşturur ve geleceği şekillendirmek açısından büyük önem taşır. İlk andan itibaren çocuklarla güvenli bağlar kurmak onların sağlıklı gelişimlerini destekler, özlerindeki potansiyel ile beraber biricikliklerini yaşamalarına olanak sağlar. Bakışlar ve dokunuşlarla gelişen bağlar, çocukların ifade dili olan oyun aracılığı ile güçlendirilerek yeniden şekillendirilebilir. Gerçekten anda olmanın gücüyle ilişki kurmak bütün aile sistemine iyi gelir” şeklinde konuştu.

lacivertkoy-tanitim-4.jpg

Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, ilçenin böyle bir panele ilk defa ev sahipliği yaptığını belirterek organizasyon için Sürdürülebilir Gelecek Yaşam Kooperatifi’ne teşekkür etti.

bottom of page